Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie autorskie z Józefem Wąsiewskim

Utworzono dnia 09.06.2021
Czcionka:

Wraz z partnerami wydarzenia mamy przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z Józefem Wąsiewskim, który opowie m.in. o swojej wieloletniej pracy nad publikacją "Zaślubiny Polski z morzem".  Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca br. o godz. 17.00 w sali teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.
Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz po spotkaniu uzyskać zaświadczenie o ukończonej formie doskonalenia, wypełnij formularz rejestracyjny dostępny TUTAJ.


 

Praca omawia ideę Polski Morskiej w stulecie zaślubin z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 w Pucku. Jej celem jest usystematyzowane aktów i działań, związanych z tym zagadnieniem. Próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy państwem morskim; czy dostęp do morza stał się dla kraju wartością wzbogacającą nasz dobrostan. W pracy przedstawiono fakty i mity związane z naszymi morskimi tradycjami, ograniczając się świadomie do weksyliów i metali, rozumianych jako odznaki, oznaki, medale, żetony itp. - przypomniano m.in. mało znane medale zaślubinowe z 1921 roku, odznakę LM Jacht Klubu „Gryf”, wojenny medal tajnych regat na Wiśle 1943, pierścienie powojenne czy wyróżnienia regionalne okręgów ligowych w Łodzi i na Mazowszu. Ogrom materiałów powinien wzbudzić zainteresowanie wszystkich, którym bliska, a może nieznana jest Polska Morska, a także przypomnieć, że nawet w najtrudniejszych czasach można i trzeba być zawsze wiernym morzu.

Józef J. Wąsiewski, żołnierz zawodowy (1961-2000), absolwent WAP i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1990-2000 redaktor naczelny czasopisma Marynarki Wojennej Bandera. Jest publicystą, popularyzatorem, tłumaczem, kolekcjonerem, a także weksylolog, orbikulologiem i falerystą. Wydał kilkanaście cenionych prac specjalistycznych oraz artykułów o morskim rodzaju sił zbrojnych i polskich ligach morskich. Autor Księgi Pamięci poświęconej upamiętnieniu jeńców wojennych zmarłych podczas Wielkiej Wojny 1914-1918 w Kriegsgefangenlager Czersk. Uczestnik tematycznych konferencji naukowych uniwersytetów i uczelni w  Gdańsku, Łodzi, Opolu i Gdyni. Wyróżniony tytułem honorowym Kustosz tradycji, sławy i chwały oręża polskiego.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

NASZA PLACÓWKA

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 51

W poprzednim tygodniu: 103

W tym miesiącu: 327

W poprzednim miesiącu: 0

Wszystkich: 23267

OBSERWUJ NAS NA YOUTUBE