Projekt obejmuje cykl wydarzeń plastyczno-literackich w formie warsztatów oraz objazdowej wystawy. Do udziału zaproszeni są dzieci, dorośli i młodzież oraz seniorzy i osoby niepełnosprawne z terenu Gminy Kobylnica. W ramach projektu powstaje 72 oryginalnych dzieł plastyczno-literackich, nazwanych książkami niezwykłymi z racji ich niecodziennej formy i przeznaczenia. Książki dotykowe to innowacyjne książki wizualne, które można wykorzystywać w pracy z osobami niewidomymi i słabo widzącymi. Książki ułatwiają dzieciom poznawanie i rozumienie świata, pomagają w rozwoju percepcji dotykowej, co jest niezbędne do późniejszej nauki alfabetu Braille’a. Wypukłe obrazy wykonane ze zróżnicowanych materiałów ilustrują teksty literackie. Książka dotykowa, prócz ilustracji, zawiera tekst czarnodrukowy drukowany dużą czcionką, który może służyć osobom niedowidzącym. Umożliwia również rodzicowi bądź opiekunowi przeczytanie baśni lub bajki dziecku.
Książki artystyczne to innowacyjne książki w formie dzieła plastycznego. Do przygotowania książki wykorzystuje się zużyte, zaczytane a jednocześnie niezniszczone książki dając im "drugie życie". Książkę po uprzednim uformowaniu i nadaniu jej wypukłego kształtu ozdabia się materiałami kreatywnymi ( np. kwiatami, siatką ozdobną, guzikami, przestrzennymi ozdobami), a następnie dodaje wybrany tekst literacki, np. własny wiersz lub gotową sentencję. Książka artystyczna jest niepowtarzalna i unikatowa, a wykorzystuje się ją np. w formie promocji wydarzenia kulturalnego. Zajęcia warsztatowe mają też zachęcić odbiorców do tworzenia własnych autorskich dzieł po zakończeniu zadania, np. w gronie rodzinnym, co będzie możliwe na bazie zdobytych doświadczeń i umiejętności. W tym celu stworzony będzie tutorial internetowy. Pragniemy, by biblioteka publiczna kojarzyła się im nie tylko z wypożyczaniem książek, ale z miejscem wywołującym radość z twórczości nieskrępowanej szkolnym rygorem. Książki dotykowe są elementem małej infrastruktury kulturalnej prezentowanej w filiach i świetlicach dla ogółu mieszkańców, co wzmacnia kulturotwórczą rolę biblioteki w środowisku lokalnym.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Prace uczestników projektu można było zobaczyć na objazdowej wystawie: